Cree-Naskapi Commission
Cree-Naskapi Commission Highest Achievement Award
Commission Crie-Naskapie
 
 

Cree-Naskapi Commission Highest Achievement Award

 

Congratulations! To the recipients of the annual Cree-Naskapi Commission Highest Achievement Award.

The Cree-Naskapi Commission has been presenting this award since 1997 in support of academic excellence to all students in the Cree communities and to the Naskapi community of Kawawachikamach.

The Highest Achievement Award plaque with a five hundred dollar cheque is presented to a student on the recommendation by their school who have demonstrated honourable scholastic and exemplarily commitment to their studies.

 

Year

Recipient

School

 
2016 Shania Moar James Bay Eeyou School, Chisasibi
2015 Chelsea-Grace Pashagumeskum  
2014 Andrew Snowboy  
2011 Mary Monger  
2009 Darwin Sam  
2008 Curtis Bearskin  
2007 No Recipient  
2006 Melanie Pachanos  
2005 Sherri-Ann Bearskin  
2004 Cindy Spencer  
2003 Simon Rondeau
2002 Jessica Dowling
2001 Ronnie Sealhunter
2000 Derek Bobbish
1999 Paula Napash
1998 Liettte Neacappo
1997 Angela Bearskin Gates
 
2016 Sebastian Mason Wabannutao Eeyou School, Eastmain
2015 Natasha Weapenicappo  
2014 Kobe Gilpin  
2013 Faith Moses  
2012 Destinee Weapenicappo  
2011 Michelle Cheezo  
2010 Raven Mark  
2009 Terence Weapenicappo  
2008 Faith Moses  
2007 Cornel Sealhunter  
2006 No Recipient  
2005 Graham David Brendan Cheezo  
2004 Beth June Weapenicappo  
2003 Amy Mathais-Zachary
2002 Miranda Weapenicappo
2001 Preston Gilpin
2000 Kurt Gilpin
1999 Lorna Moses
1998 Serena Gilpin
1997 Betty Tomatuk
2016 No Recipient Jimmy Sandy Memorial School, Kawawachikamach
2015 Cory Meloatam-Nabinacaboo  
2014 Alexandria Sandy-Uniam  
2013 Cheyenne Swappie  
2012 Mary Louise Shecanapish  
2011 John Chemaganish  
2008 Amy Chemaganish  
2007 William Einish  
2006 No Recipient  
2005 Norman Chescappio  
2004 Joel Swappie  
2003 Nathan Uniam
2002 Jessica Nattawappio
2001 No Recipient
2000 Yan Vollant
1999 Benjamin Jancewicz
1998 April Guanish
1997 No Recipient
 
2016 Carlos Mark Voyageur Memorial School, Mistissini
2015 Alysia Petewabano  
2014 Morning Star Fayard  
2013 Carrie- Lynn MacLeod  
2012 Stephen Jolly  
2011 Geraldine Trapper  
2010 Carrie Lynn Macleod  
2008 No Recipient  
2007 No Recipient  
2006 Cory Coon-Come  
2005 Christina Jolly  
2004 Karen Shecapio Blacksmith  
2003 Nellie Brien
2002 Rosanna Gail
2001 Winnie Trapper
2000 No Recipient
1999 No Recipient
1998 No Recipient
1997 Nellie Sarah Brien
 
2016 No Recipient Luke Mettaweskum School, Nemaska
2015 Debbie Jolly Kistabish  
2013 Richard Jolly  
2008 No Recipient  
2007 No Recipient  
2006 No Recipient  
2005 Elijah Wapache  
2004 Liana Tobi Diamond  
2003 Trudy Longchap
2002 Natalie Mettaweskum
2001 Annie Wapachee
2000 April Neeposh
1999 No Recipient
1998 Cindy Coonishish
1997 Celina Wapachee
 
2016 Cameron Neeposh Waapihtiiwewan School, Ouje-Bougoumou
2015 Cheryl-Ann Mianscum  
2014 Emma Rose Jolly  
2013 Juanita Mianscum  
2012 Pauline Cooper  
2008 Nigel Mianscum  
2007 Renee Dixon  
2006 Jonathan Longchap  
2005 Jean Pierre Mario Bosum  
2004 Kyle Mianscum  
2003 Dion Mianscum
2002 Joey Capassisit-Lacroix
2001 Sylvio Shecapio-Blacksmith
2000 Janis Neepsoh
1999 Diane Bosum
1998 Janis Neeposh
1997 Janis Neeposh
 
2016 Samuel MacLeod Wiinibekuu School, Waskaganish
2015 Clarissa Esau  
2014 Neesha-Chanan Shecapio  
2013 Elliott Stevens  
2012 Kaitlynn Hester-Moses  
2011 Desiree Erless  
2010 Samantha Génier-Hester  
2009 Kristian Whiskeychan  
2008 Elizabeth Génier-Hester  
2007 Jonathan Génier-Hester  
2006 Twyla Diamond  
2005 Constance Brianne Esau  
2004 Edna Blueboy  
2003 Crystal Moar
2002 Tyrone Moses
2001 Betty Blueboy
2000 Angela Ottereyes
1999 Corina Hester
1998 Celestina Trapper
1997 Priscilla Ann Wesley
 
2016 Johnny Vachon-Ottereyes Willie J. Happyjack Memorial School, Waswanipi
2015 Meagan Icebound-Ottereyes  
2014 Kay-Lynn Nayassit  
2013 Mary-Lee Saganash  
2012 Jordy Dumoulin  
2011 Elijah Mianscum  
2010 Vickie Wapachee  
2009 Cassidie Decontie  
2008 Christopher Gull-Mark  
2007 Karen Gull  
2006 Victoria Longchap  
2005 Angeline Sam  
2004 No Recipient  
2003 No Recipient  
2002 Theresa Trapper  
2001 No Recipient
2000 No Recipient
1999 Krystle Neeposh
1998 Sarah Blacksmith
1997 Sarah Blacksmith
 
2016 Neebin Atsynia Maquatua Eeyou School, Wemindji
2015 Jasmine Phillips  
2014 Hannah Hughboy  
2013 Dana Kakabat  
2012 Anthony Georgekish  
2011 Alyssa Ottereyes  
2010 Katherine Georgekish  
2008 No Recipient  
2007 Harmony Blackned  
2006 Joyce Hughboy  
2005 Tiffany Sheshamush  
2004 Robyn Tomatuk  
2003 Andre Biron
2002 Christina Biron
2001 Roslyn Tomatuk
2000 Roslyn Tomatuk
1999 Albert Tomatuk
1998 Eileen Hughboy
1997 Elijah Shashaweskum
 
2016 Rose-Mary Shem Orr Badabin Eeyou School, Whapmagoostui
Davina Cooper
2015 Jade Mukash  
2014 Cody Sandy  
2013 Maggie Sandy  
2012 Stacey Menarick  
2011 Carrie-Ann Herodier  
2008 No Recipient  
2007 No Recipient  
2006 Medoly St. Hilaire  
2005 No Recipient  
2004 No Recipient  
2003 No Recipient  
2002 Christopher Martin  
2001 No Recipient
2000 No Recipient
1999 Wasseskahn Moar
1998 William Gilpin
1997 Robert Kawapit